Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej

 

Kościół zbudowany jako filialny kościoła parafialnego w Kurzynie w latach 1911-1913, został poświęcony w r. 1916 pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej. Budową kościoła zajął się przedsiębiorca z Radomyśla Aleksander Krajewski przy pomocy parafian. Nie zachowały się żadne inne dokumenty odnośnie szczegółow budowy kościoła. W dniu 12 czerwca 1943 roku Niemcy spalili plebanię, wraz z nią archiwum parafii a między innymi księgę protokołów budowy kościoła. Kościół wybudowany w stylu gotyckim nadwiślańskim z cegły, wewnątrz jednonawowy, o długości 23 m. i szerokości 10 m. Kościół otynkowany zwrócony wielkim ołtarzem na południe. Na zewnątrz wystaje z murów 10 filarków, po trzy z każdej strony ścian nawy i cztery ze ścian prezbiterium, dach kryty blachą ocynkowaną. Na kościele są trzy krzyże: na sygnaturce i na prezbiterium żelazne, a nad frontonem kamienny. Wieży nie ma. Sklepienie w kościele drewniane. Chór drewniany na dwóch murowanych słupach. W r. 1969 dobudowany do kościoła przedsionek o wymiarach 10 m x 9 m. Wybudowany z cegły w stylu gotyckim na podstawie planów wykonanych przez inż. Józefa Kozieja z Rzeszowa. Plany zatwierdzone przez Kurię Biskupią w Przemyślu. Przedsionek ma 6 żelaznych okien i duże żelazne drzwi, nad którymi znajduje się łuk żelazny w formie okna. Nad frontem umieszczony jest żelazny krzyż. Parafia Jarocin została wyłączona z parafii macierzystej Kurzyna i powołana do życia aktem erekcyjnym z dnia 16 listopada 1927 r. Kurii Biskupiej w Przemyślu. Wcześniej, 1 stycznia 1920 r. powstała w Jarocinie tymczasowa samoistna ekspozytura, gdzie pierwszym duszpasterzem został ks. Stanisław Władyka. Od 1927 r. parafia jest p.w. św. Antoniego z Padwy. Obecnie jest pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej. Dzisiaj kościół parafialny w Jarocinie wymaga kapitalnego remontu. Parafia posiada akta parafialne od 1905 r.

Adres:Gm. Jarocin, pow. Nisko, woj. podkarpackie
37-405 Jarocin 165, tel. (+48) 15 8713128
E-mail: jarocinparafia@gmail.com

Do parafii należą:Jarocin, Majdan Golczański (3-7 km), Szyperki (kaplica na miejscu), Mostki z przysiółkami: Nalepy (kaplica na miejscu), Bukowa (7 km), Graba (6 km), Łoza (6 km), Wasile (5,5 km), Podpory (4 km).

Ilość wiernych:2841

Odpusty:

  • Matki Bożej Bolesnej (15 września)
  • Św. Antoniego z Padwy (13 czerwca)


Msze święte:Niedziele i święta: 7:30; 9:00 (Mostki-Nalepy); 9:30 (Mostki-Wasile); 10:00 (Szyperki); 11:00; 16:00
Święta państwowo zniesione: 7:30; 11:00; 17:00
Dni powszednie: 7:00 i 18:00 lub 17:00 (zimą)Kościoły i kaplice na terenie parafii:
  • Mostki - Nalepy, kaplica pw. Św. Judy Tadeusza (5 km)
  • Mostki - Wasile, kaplica pw. Przemienienia Pańskiego (5,5 km)
  • Szyperki, kaplica pw. Narodzenia NMP (3,2 km)