Kaplica p. w. Przemienienia Pańskiego w Mostkach - Wasilach

kaplica p. w. Przemienienia Pańskiego
kaplica p. w. Przemienienia Pańskiego


Kaplica p. w. Narodzenia NMP w Szyperkach

NAJSTARSZA KAPLICZKA W PARAFII


Na skrzyżowaniu przy drodze do Huty Deręgowskiej w Szyperkach - znajduje się zabytkowa kaplica pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Początkowo mieszkańcy Szyperek uczęszczali na nabożeństwa do okolicznych miejscowości (Dąbrówka, Jarocin). Dopiero w 1820 roku wybudowano kaplicę grekokatolicką na pamiątkę pomordowanych w czasach najazdów tatarskich. Według wspomnień najstarszego pokolenia mieszkańców Szyperek - wybudowano ją na zbiorowej mogile pomordowanych mieszkańców. W czasie II wojny światowej została jednak zniszczona, zostawiona w stanie walącym się i zupełnie niezdatnym do użytku. Odbudowano ją ponownie na początku lat osiemdziesiątych i służy po dziś dzień.

Kapliczka charakteryzuje się typowo prostym planem. Prostokątny korpus kaplicy poprzedza niższa, równa jej długości kruchta, powiększająca niewielkie wnętrze. Kameralny klimat świątyni podkreśla bliskość ludowego, skromnego ołtarza, z którego spogląda ku wiernym malowany wizerunek Matki Boskiej zwanej Królową Pocieszenia. Obraz ołtarzowy jest kopią starszego wizerunku pochodzącego z 1875 roku zawieszonego na ścianie prezbiterium. Po drugiej stronie ołtarza jest umieszczony XIX- wieczny oleodruk z przedstawieniem Wniebowzięcia NMP.

Do dnia dzisiejszego o kaplicę dbają tutejsi parafianie z pomocą Księdza Proboszcza Tadeusza Kuźniara. Kościół jest co jakiś czas odnawiany: zmieniono pokrycie dachu, ogrodzenie, podjazd i wejście a także podłogi i ściany świątyni. Jest to najmniejsza i najstarsza kaplica w Parafii w Jarocinie, jednak co niedzielę na nabożeństwie gromadzi tłum wiernych.

opracowała i zebrała Klaudia Siembida


kaplica p.w. Narodzenia NMP
kaplica p.w. Narodzenia NMP


Kaplica p. w. Św. Judy Tadeusza w Mostkach - Nalepach

kaplica p. w. Św. Judy Tadeusz
kaplica p. w. Św. Judy Tadeusz


Kaplica p. w. Św. Michała Archanioła na cmentarzu parafialnym

kaplica p. w. Św. Michała Archanioła
kaplica p. w. Św. Michała Archanioła