CHRZEST DZIECKA
Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu (vitae spiritualis ianua) i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni

w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania: „Chrzest jest sakramentem odrodzenia przez wodę i w słowie” (KKK 1213).
DOKUMENTY
Rodzice lub prawni opiekunowie dziecka powinni zgłosić się w godzinach pracy kancelarii parafialnej na przynajmniej miesiąc przed planowaną datą chrztu.
Zgłaszając dziecko do chrztu świętego należy przedstawić:
1. Odpis aktu urodzenia dziecka z USC.
2. Jeśli rodzice dziecka są spoza naszej parafii – pisemna zgoda proboszcza własnej parafii.
3. Świadectwo ślubu, jeśli był zawierany poza naszą parafią.
4. Dane chrzestnych (imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania).
5. Zaświadczenia chrzestnych, że są wierzącymi i praktykującymi katolikami (zaświadczenie wydaje proboszcz parafii, do której należy kandydat na chrzestnego, należy w tym celu osobiście udać się do właściwej sobie kancelarii parafialnej).
6. Młodzież szkolna po sakramencie bierzmowania (kandydaci na chrzestnych) – zaświadczenie o uczęszczaniu na katechezę szkolną (wydaje katecheta).
7. Udział w konferencji przed chrztem dla rodziców i chrzestnych.
Jeśli rodzice dziecka żyją w związku niesakramentalnym, należy przedstawić świadectwo zawarcia małżeństwa z Urzędu Stanu Cywilnego. Rodzice dziecka, którzy żyją w związku niesakramentalnym muszą złożyć zobowiązanie do katolickiego wychowania dziecka.
RODZICE CHRZESTNI
Chociaż rola chrzestnych jest pomocnicza w stosunku do rodziców naturalnych, to jednak oni deklarują pomoc rodzicom w realizacji istotnych obowiązków wiary i naturalnych powinności, zwłaszcza odnośnie do wychowania i religijno-ludzkiej formacji dziecka.
Wymagania wobec rodzica chrzestnego (kan. 874 KPK):
- powinni być wybrani przez rodziców dziecka lub przyjmującego chrzest oraz wyrazili gotowość podjęcia się tego zadania i mają intencję pełnienia tej posługi,
- ukończyli 16 rok życia,
- są praktykującymi katolikami i przyjęli sakrament bierzmowania,
- prowadzą życie eucharystyczne,
- żyją zgodnie z wiarą i są odpowiedni do podjęcia się zadania chrzestnego,
- jeśli są małżonkami – przyjęli sakrament małżeństwa (ślub kościelny),
- nie zaciągnęli kary kościelnej,
- nie są rodzicami naturalnymi dziecka.
Sakramentu chrztu świętego udzielamy dzieciom podczas Mszy świętej niedzielnej

o godzinie 11:00, w kościele parafialnym. Jako że nowo ochrzczone dziecko zostaje włączone do wspólnoty Kościoła, a tym samym do wspólnoty naszej parafii, sakrament powinien być udzielany

w najważniejszym miejscu wspólnoty parafialnej, czyli kościele parafialnym. Kaplice dojazdowe pełnią funkcję pomocniczą względem kościoła parafialnego, zatem nie praktykujemy udzielania sakramentów

w kaplicach. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest uzgodnienie z Księdzem Proboszczem indywidualnego terminu chrztu świętego.
Katecheza przygotowująca rodziców

i chrzestnych do udziału w sakramencie chrztu świętego ich dzieci odbywa się w tygodniu poprzedzającym chrzest dziecka. Termin katechezy uzgadniany jest indywidualnie z Księdzem Proboszczem. Udział w katechezie jest obowiązkowy.
CHRZEST DOROSŁEGO
Udzielanie sakramentu chrztu osobie dorosłej polega nie tylko na przekazie prawd wiary

i nauki Kościoła, lecz na doprowadzeniu człowieka nieochrzczo-nego do Chrystusa. Kandydatom do chrztu, którzy nazywani są katechumenami, towarzyszą katechiści, kapłani i wspólnota wiernych, którzy przez osobiste świadectwo, naukę i modlitwę pomagają im w dojrzewaniu do pełnego uczestnictwa w życiu chrześcijańskim.
Pierwsze kroki:
1. Osobiste zgłoszenie się kandydata do Księdza Proboszcza, który udzieli szczegółowych informacji.
2. Zgłoszenie się do Centrum Ewangelizacyjnego w Sandomierzu.