Drodzy Narzeczeni.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że ślub jest dla was bardzo ważnym wydarzeniem i dokładacie wszelkich starań, by ten dzień był piękny i szczegółowo zaplanowany. Nieodłącznym elementem waszego ślubu jest muzyka, dlatego chcąc uniknąć ewentualnych nieporozumień, pragniemy przedstawić wam kilka uwag i zasad, które dotyczą muzyki w liturgii.
Musimy już na wstępie odróżnić ślub i wesele. Ślub jest zazwyczaj zawierany podczas liturgii, która nie jest własnością księdza, organisty, pary młodej, ale jest liturgią Kościoła, zatem każdy jej element, począwszy od tego, w jaki sposób należy zachowywać się w kościele, a skończywszy na doborze śpiewów, jest poparty szeroką wykładnią prawa kościelnego. Podczas wesela nie obowiązują takie zasady, zatem to nie ślub w kościele, a wesele jest czasem, w którym możemy zażyczyć sobie wykonanie ulubionej piosenki ukochanego zespołu.
O co nam chodzi podczas śpiewu w Kościele? O to przede wszystkim, żeby wszyscy zgromadzeni na uroczystości, rzeczywiście włączali się w celebrację Eucharystii, także poprzez śpiew. Śpiew jest formą modlitwy za was. Nie chcemy przecież tego, żeby wasi goście byli tylko biernymi obserwatorami tak ważnego dla was momentu, ale zależy nam w Kościele na tym, by podczas liturgii eucharystycznej rzeczywiście i całym sobą byli z wami, wspierali was swoją modlitwą. Dlatego właśnie śpiew podczas liturgii nie może być traktowany jako solowy popis kogokolwiek, ale jako animowanie wspólnej modlitwy za młodą parę. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wasi goście przyjeżdżają z różnych parafii, dlatego staramy się o to, by dobór śpiewów podczas liturgii był, na ile to oczywiście możliwe, na tyle uniwersalny, by każdy, kogo zaprosiliście, mógł w ten śpiew, a więc i w modlitwę za was, aktywnie się włączyć.
Zdarza się tak, że w waszej rodzinie bądź gronie znajomych macie organistę i chcielibyście, żeby to on zagrał na waszym ślubie. Oczywiście istnieje taka możliwość, ale odpowiednio wcześniej musicie zapytać o taką możliwość miejscowego organistę. Dlaczego? Ponieważ organy kościelne są jego stanowiskiem pracy, o które ma on obowiązek dbać. Po prostu musimy być pewni, że osoba, którą dopuszczamy do instrumentu, jest do tego właściwie przygotowana. Pamiętajcie, że bez wcześniejszego uzgodnienia tego faktu z organistą, nie
będzie możliwości wejścia na chór kogokolwiek. Ta zasada dotyczy również zespołów śpiewaczych, scholi, chórów itp., które miałyby śpiewać na waszym ślubie. Odpowiednio wcześniej powinniście omówić ten fakt z organistą. W przeciwnym wypadku, możemy nie dopuścić zamówionej przez was osoby lub zespołu.
Poniżej znajdziecie kilka zasad doboru śpiewów z dokumentów Kościoła, a pod tymi przepisami propozycje śpiewów na wasz ślub. Będą to propozycje, których – o ile chcecie zdecydować o doborze śpiewów – starajcie się trzymać. Odpowiednio wcześniej, tj. przynajmniej na tydzień przed dniem ślubu, skontaktujcie się z organistą – najlepiej w tym celu podejść na chór po którejś z mszy niedzielnych.
ŚPIEW W LITURGII – PRZEPISY KOŚCIOŁA
I UWAGI OGÓLNE
1. Mszał Rzymski dla diecezji polskich zawiera 3 formularze mszy za nowożeńców. Propozycje będą dotyczyły trzech formularzy na raz, jednak należałoby sprawdzić, jak dany śpiew pasuje do danej antyfony.
2. W niedzielę lub uroczystości należy posłużyć się formularzem z danego dnia, zachowując błogosławieństwo małżonków oraz, zależnie od okoliczności, właściwą dla obrzędu formułę błogosławieństwa końcowego.
3. W czasie sprawowania liturgii małżeństwa nie wolno nikogo wyróżniać. Dotyczy to również śpiewów, modlitw, wystawności itp.
II MSZA ŚWIĘTA I OBRZĘD W ŚWIETLE RYTUAŁU I PRZEPISÓW LITURGICZNYCH
1. Podczas Mszy świętej ZAKAZANE JEST wykonywanie piosenek i innych utworów o charakterze świeckim. Wyraźnie mówi o tym punkt 43. Instrukcji Musicam Sacram:
43. Dlatego też sprawowanie niektórych Sakramentów i Sakramentaliów, które mają znaczenie szczególne w życiu całej społeczności parafialnej, jak: Bierzmowanie, Święcenia, Małżeństwo, Konsekracja kościoła czy ołtarza, egzekwie itp., o ile to możliwe, powinno być połączone ze śpiewem, tak by również podniosłość obrzędu przyczyniała się do większej skuteczności duszpasterskiej. Należy jednak pilnie czuwać nad tym, by dla rzekomego podniesienia uroczystości nie wprowadzać do obrzędów czegoś całkiem świeckiego lub niezgodnego z powagą kultu Bożego; dotyczy to szczególnie zawierania małżeństwa.
2. Podczas ustalania śpiewów, należy mieć na uwadze powyższy przepis, jak i wskazówkę o unikaniu wyróżnień.
3. Istnieje znacząca różnica pomiędzy piosenką (także religijną), a pieśnią liturgiczną. W związku z tym, nie wszystko, co śpiewamy np. podczas pielgrzymek czy oazy, może być wykonywane podczas liturgii w kościele.
4. W naszej parafii, odpowiedzialnym za prawidłowy dobór śpiewów w liturgii jest organista. Wszystkie kwestie dotyczące śpiewu w kościele wymagają jego wiedzy i zgody. Dbałość o poprawny dobór śpiewów nie jest kwestią uznaniową, ale obowiązkiem organisty. Proszę mieć to na uwadze.
5. Podczas mszy świętej dopuszczone jest wykonywanie odpowiedniej muzyki organowej i instrumentalnej. Należy pamiętać, że nie każdy instrument jest dopuszczony do użytku w kościele (m.in. pianino, fortepian, gitara, perkusja). O tym, co może, a co nie może być wykonywane w kościele, poinformuje organista.
6. W czasie uroczystego wejścia małżonków do kościoła, można zagrać odpowiedni utwór organowy. Nie można natomiast opuścić pieśni na wejście.
7. Podczas obrzędu, który następuje po homilii, wykonuje się hymn „O Stworzycielu, Duchu, przyjdź”. Można wykonać ten hymn po łacinie.
8. W czasie wyjścia pary młodej, można wykonać odpowiedni utwór organowy. Można również wykonać odpowiednią kompozycję w ramach pieśni na zakończenie.