PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI LITURGICZNE
1. Zachęcamy do tego, by zaangażować bliskie osoby do liturgii sakramentu małżeństwa oraz do aktywnego udziału w Eucharystii: czytanie liturgii Słowa, śpiew psalmu, czytanie modlitwy powszechnej.
2. Narzeczeni mają możliwość wyboru własnych czytań biblijnych – należy skonsultować ten fakt z księdzem.
3. W dniu ślubu, narzeczeni wraz ze świadkami, zgłaszają się na przynajmniej 15 minut przed rozpoczęciem mszy świętej w zakrystii, celem złożenia podpisów.
4. Po podpisaniu dokumentów, narzeczeni oraz świadkowie udają się do głównego wejścia kościoła. Kiedy usłyszycie dźwięk sygnaturki rozpoczynający mszę świętą, wchodzicie do kościoła i zajmujecie miejsca w klęcznikach przed ołtarzem i przyjmujecie postawę stojącą.
5. Po homilii rozpoczyna się przysięga małżeńska. Pozostajecie na swoich miejscach. Celebrans podejdzie do was i poprowadzi z wami przysięgę małżeńską.
6. Na przekazanie „znaku pokoju” możecie podejść do swoich rodziców i przekazać im znak pokoju.
7. Podczas Komunii świętej nie wychodzicie z klęczników, celebrans podejdzie do was i udzieli Komunii pod dwiema postaciami Ciała i Krwi Pańskiej, chyba że uzna inaczej.
8. Po błogosławieństwie końcowym udajecie się do ołtarza Matki Bożej (po prawej stronie). To jest dla was czas na osobiste dziękczynienie za przyjęty sakrament oraz złożenie kwiatów na ołtarzu. Prosimy, aby w tym czasie kamerzysta lub fotograf przygotowali się do następującego za chwilę wyjścia z kościoła. W tym czasie będzie grana pieśń.
9. Kiedy usłyszycie, że organista zakończył pieśń, wstajecie i ustawiacie się do wyjścia z kościoła.
10. Wychodzicie z kościoła w momencie, w którym rozpoczyna się marsz kończący liturgię Eucharystii i waszych zaślubin.
11. UWAGA! Bardzo prosimy, żeby przed kościołem nie sypać konfetti, papierków, monet, sztucznych płatków, chińskich kwiatów, ryżu dla gołębi czy czegokolwiek innego, chyba że sami to posprzątacie jeszcze przed wyjazdem na wesele.